Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Средношколците го презакажаа протестот за во понеделник

Сојузот на средношколци информираше дека за понеделник, 31 август, го одложува протестот што го најави за петок затоа што 28 август е неработен ден поради верскиот празник Голема Богородица.

Како што велат оттаму, протестот ќе биде против одлуката за целосно онлајн-настава, бидејќи, како што појаснуваат, Сојузот се залага за комбиниран модел којшто има услови за применување различни локални методи. Според најавата, протестот ќе почне пред Министерството за образование и наука и ќе заврши пред Владата.

Ги покануваме наставниците и родителите кои се залагаат за ваков децентрализиран пристап, наместо едно решение за сите групи, да ни се придружат, повика Сојузот на средношколци.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...