Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПОЗНАТИ ТЕМИТЕ ЗА СОСТАНОКОТ на Србија и Косово во Белата куќа

Србија на состанокот во Вашингтон на 4 септември оди подготвена за конструктивен разговор и ќе биде отворена за разговори за економијата, изјави денеска директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ.

– Намерата на домаќините да се фокусираат на економијата се совпаѓа со нашиот став дека во целиот регион, заради заеднички развој, има потреба од слободен проток на луѓе, капитал, стоки и услуги, отстранување на бариерите и подобри економски врски – рече тој.

Тој рече дека Приштина е подготвена да ги прегази своите закони и дека меѓународната заедница мора да го каже последниот збор во име на загрозентие српски вредности на српските светилишта на Косово и Метохија.

– Како одговорен народ, ние ќе преземеме мерки за да го заштитиме нашето наследство, а тоа е приоритет за претседателот Александар Вучиќ – рече тој.

Тој додаде дека КФОР не би трошел енергија за обезбедување на светите места ако не постојат веродостојни проценки за нивната загрозеност.

– Српските светилишта на Косово и Метохија никогаш нема да бидат ништо друго освен српски. Тоа воопшто не е тема за дискусија – рече тој и додаде дека неодговорните лица од Приштина ги земаат како заложници црквите и манастирите за да изнудат нешто од Белград.

Ѓуриќ оцени дека меѓународната заедница покажала неограничен капацитет да прогледа низ прсти на Приштина во минатото.

– Верувам дека позицијата на нашата црква и безбедноста на нашето културно и духовно наследство на Косово и Метохија е дозволена и за Брисел, затоа што, ако ништо друго, станува збор за европското христијанско наследство и светското културно наследство – рече тој

Коментирајќи ја изјавата на Хашим Тачи дека лозјата во Ораховац се „косовска Тоскана“, тој рече дека Метохија била и ќе остане српска.

– Во дворовите на Немања се служи вино од лозјата Ораховац. Според традицијата, Цар Душан имал цевковод за вино изграден од Велика Хоча до Призрен. „Србите во таа област сè уште произведуваат вина со највисок квалитет од љубовта кон земјата на нивните предци и го слават Свети Трифун“, рече тој, додавајќи дека некои винарии таму функционираат со поддршка на Канцеларијата за Косово и Метохија – рече тој.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...