Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЛУКАШЕНКО ПОД ОРУЖЈЕ И ВО ПАНИКА, во обезбедувањето е и неговиот син

Вооружени припадници на белоруските безбедносни сили и тенкови се распоредени пред Палатата на независноста во Минск, каде во моментот се наоѓа и претседателот Александар Лукашенко кој се движи со автоматска пушка во рацете. Меѓу неговото обезбедување е и неговиот син, вооружен со автомтско оружје и во целосна полициска униформа

Според дел од белоруските медиуми, хеликоптер слета на територијата на Палатата. Се претпоставува дека со хеликоптерот ќе биде евакуиран Лукашенко. Ангажирани се и снајперисти.

Според објавите на социјалните мрежи на денешниот протест во Минск учествуваат повеќе од 250.000 луѓе, додека според проруските агенции бројот на демонстранти изнесува 70.000.

Во меѓувреме формиран е „Синџир на слободата“ долг 30 километри од главниот град на Литванија, Вилнус до границата со Белорусија. На демонстрантите им се придружи и поранешната литванска претседателка Далија Грибускајте. 

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...