Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КЛАСТЕР НУДИСТИЧКА ПЛАЖА – Свингери ширеле зараза во Франција

Ново жариште на коронавирусот е пријавен во нудистичкиот камп во францускиот град Кап д’Агде, во близина на Монпелје.

Локалните власти го нарекоа жариштето „многу загрижувачки феномен“, бидејќи Франција во моментот доживува рекордно зголемување на нови случаи.

Најмалку 95 гости биле тестирани на лице место и добиле позитивен резултат, додека 50 од нив пријавиле симптоми и биле тестирани при враќање дома.

Според сопствениците, посетителите на кампот биле должни да носат маски и да се придржуваат кон правилата за одржување на растојание, што наводно го правеле. Но, проблемот лежи во фактот дека овој камп го посетуваат и свингери, за кои не може да се каже дека „ја одржуваат својата дистанца“.

Процентот на заразени во однос на бројот на тестирани е четири пати поголем во однос на околните места со сличен број на жители.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...