Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕУ разговарала со 5 компании за ЕВЕНТУАЛНА НАБАВКА НА ВАКЦИНИ

Европската комисија остварила разговори со компанијата „Модерна“ од Тексас за евентуална набавка на идните вакцини против Ковид-19, објавено е денеска во Брисел.

Американска „Модерна“ е петта компанија со која Европската комисија, во име на земјите членки на ЕУ, имаше разговори за набавка на потенцијална вакцина против новиот коронавирус за европскиот пазар.

За ЕУ за сега е најавена набавка на 80 милиони вакцини, плус дополнителни 80 милиони дози веднаш штом се потврди дека вакцината е безбедна и ефикасна.

– Инвестираме во компании кои користат различни технологии за да ја зголемиме шансата за добивање безбедна и ефикасна вакцина. Ќе продолжиме да разговараме со различни компании затоа што сакаме да бидеме сигурни дека вакцината ќе биде брзо достапна на пазарот. Од европските инвестиции во вакцина против коронавирусот корист ќе има целиот светот, изјави претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

Европската комисија до сега контактирала и со француската „Санофи“, американската „Џонсон и Џонсон“, „Кјурвак“ од Германија и британско-шведската фармацевтска компанија „Астра Зенека“ со седиште во Кембриџ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...