Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ДОЈДЕ ДЕНОТ – ЌЕ МУ СЕ СУДИ НА УЧК! Тачи, Вејсели, Харадинај… Дали и Али Ахмети

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, претседателот на Косово Хашим Тачи, поранешниот премиер Рамуш Харадинај, поранешниот спикер на косовското собрание се само дел од албанските политичари кои се повикани да сведочат во Судот за воени злосторства на Косово. Сите тие пред хашките истражители ја образложуваа својата улога во паравоената УЧК во војната против Србите.

Идејата за основање Специјален суд за воени злосторства на Косово се појави по истрагата на специјалниот пратеник на Советот на Европа, швајцарскиот сенатор Дик Марти. Неговиот извештај, претставен во Советот на Европа, ги товари бившите членови на ОВК за киднапирање припадници на малцинствата, нивно малтрерирање, убиства без судења, па сѐ до трговија со човечки органи. Сите овие тврдења бившите лидери на ОВК ги отфрлаат.

Во почетокот на август 2015. година, по меѓународниот притисок, косовското Собрание усвои Закон за Специјален суд со седиште во Хаг, во кој ќе работат само меѓународни обвинители и судии

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...