Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава тргна во потрага по осум лица кои ќе му се придружат како први приватни патници на пат околу Месечината со „Space X“...

Свет

Експлозија одекна пред отворањето на центар за тестирање на корона во Бовенкарспел, град северно од Амстердам. Никој не беше повреден. Холандските медиуми јавуваат дека...

Свет

Педијатарот Ернест Моро е роден пред 145 години. Благодарение на него, обичната супа од морков спаси илјадници животи. Стана можно да се дијагностицира церебрална...

Свет

Основачот на „Алибаба“ и на компанија „Ант Груп“, Џек Ма го загуби епитетот најбогат Кинез, откако неговата деловна империја е ставена под строга контрола...

Свет

Милјарди скакулци се појавија во Саудиска Арабија, бидејќи сегашните климатски услови влијаат на нивната репродукција. Иако ги погоди библиска чума, локалното население одлучи да...

Свет

Единечна доза на вакцина против коронавирус „Oxford – AstraZeneca“ или „Pfizer – BionTech“ ги намалува шансите за потешка форма на болест, односно болничко лекување, за повеќе од 80...

Свет

Папата Фрањо наведува дека човештвото треба да обрне внимание на глобалното затоплување, корупцијата и неправдата во светот  Потсетувајќи се на библискиот потоп, папата повика...